Elektrokoagulacja

Elektrokoagulacja jest zabiegiem polegającym na trwałym niszczeniu zmian skórnych przy użyciu prądu elektrycznego  wielkiej częstotliwości. Przepływając przez elektrody o różnym kształcie, powoduje ścinanie się białka w tkankach, co znajduje przełożenie na efekt estetyczny. Pozwala trwale i niemal bezinwazyjnie, a do tego całkowicie bezpiecznie i aseptycznie pozbyć się:

* rozszerzonych naczynek krwionośnych,

* naczyniaków gwieździstych i rubinowych,

* nadmiernego owłosienia , także siwego,

* zmian skórnych typu włókniaki, prosaki czy brodawki.

 

Zabieg odbywa się bez zbytniej uciążliwości i nie wymaga rehabilitacji  czy ograniczenia obowiązków zawodowych - od razu można wrócić do aktywności.

Długość zabiegu zależy od rozległości zmian – trwa od kilku do kilkudziesięciu minut. 

Przeciwwskazania do zabiegu:

 * rozrusznik serca

 * metalowe implanty w organizmie

 * nowotwory i stany po leczeniu nowotworów

 * epilepsja

 * zaburzenia krążenia i krzepnięcia

 * nieuregulowana cukrzyca

 * zakażenia bakteryjne, wirusowe i grzybicze skóry

 * tendencje do tworzenia się keloidów  (blizn przerosłych)

 * ciąża i laktacja

 * miesiączka w dniu zabiegu

 

Bezpośrednio po zabiegu może wystąpić obrzęk, rumień, stwardnienie, zasinienie, niewielki ból. Strupki, które mogą pojawić się po zabiegu goją się w ciągu 3-14dni.

 

Przez kilka dni przed i po zabiegu należy zrezygnować z:

* wszelkich peelingów

* eksfoliacji kwasami

* nadmiernego wysiłku fizycznego 

* opalania na słońcu lub w solarium

* wizyty na basenach i saunie

 

Zamykanie naczynek krwionośnych

Dla mniejszych naczynek zazwyczaj wystarcza 1 zabieg, natomiast większe lub sieci otwartych naczynek wymagają  powtórzeń. Efekty zamykania naczynek widoczne są praktycznie zaraz po zabiegu, jednak proces gojenia się ranki trwa średnio 1-2 tygodni.

Elektrokoagulacja wykorzystuje wysoką temperaturę wywoływaną przez prąd elektryczny na końcu elektrody, a to doprowadza do zniszczenia ścian naczyń krwionośnych, które zostają potem wchłonięte przez układ krwionośny i limfatyczny, a następnie wydalone z organizmu.

 

Usuwanie owłosienia

Przy usuwaniu owłosienia wymagane jest przynajmniej 3-krotne powtórzenie zabiegu, ponieważ zabieg jest skuteczny tylko w przypadku, gdy włos znajduje się w fazie anagenu - czyli wzrostu.

Podczas zabiegu elektroda wprowadzana jest w mieszek włosowy, a płynący przez nią impuls elektryczny powoduje trwałe uszkodzenie macierzy włosa wraz z komórkami rozrodczymi, w efekcie czego włosy przestają rosnąć.  Zabieg pozwala usunąć także włosy cienkie i pozbawione barwnika, co sprawia, że terapia światłem jest nieskuteczna.

 

Usuwanie włókniaków, naczyniaków, brodawek czy prosaków

W przypadku usuwania włókniaków, brodawek lub innych tego typu zmian efekt widoczny jest od razu, jednak również musi nastąpić wygojenie się ranki. W przypadku dużych zmian z grubą „szyjką” mogą pozostać małe blizny.